Vrbka úzkolistá
Latinský název: Chamaerion angustifolium
Účinně pomáhá při:
Listová droga je výborným trankvilizérem, odstraňuje pocit psychického napětí, tísně a úzkosti, nespavost, psychogenně podmíněné bolesti hlavy, vegetativní psychická rozladění apod. Působí protizánětlivě a chrání sliznice, zejména v trávicím ústrojí, takže má své místo v léčbě žaludečního a dvanácterníkového vředu a podobných onemocnění. Může se prosadit i v léčbě průjmových infekčních chorob trávicího ústrojí a její aplikace je také vhodná u všech případů "kalné moči", protože její třísloviny účinně brání vzestupu bakterií krevní cestou ze zažívacího traktu do cest urogenitálních.
Zevně se může použít pro přípravu účinného kloktadla, případně na obklady, případně na obklady nebo vymývání nehojících se ran, bércových vředů apod. Nejnověji byl prokázán poměrně výrazně účinek protiedémový, především v léčbě adenomu prostaty starších mužů.
Botanický popis a pěstování:
Vrbka je vytrvalá, statná rostlina, vyhánějící z plazivého oddenku přímé, asi 1 m vysoké jednoduché lodyhy, které bývají většinou nachově zbarvené, a střídavé, úzké, kopinaté, celokrajné nebo chabě zoubkované listy, na rubu sivozelené a zřetelně žilkované, připomínající listy některých vrb. S přibývající výškou na lodyze se listy zmenšují, až zcela nahoře přecházejí v listeny. Květy, sytě nachové barvy tvoří řídký hrozen. Celá, štíhlá a elegantní rostlina je velmi nápadná a z dálky vytváří dojem nachově hořící svíce. Květe v červnu a v září a plodem je protáhlá, asi 5 cm dlouhá, čtyřhranná tobolka s četnými ochmýřenými semínky ve čtyřech řadách. Vrbka je světlomilná rostlina, hojná na lesních pasekách, mýtinách, spáleništích a všeobecně na okrajích lesů. Má ráda kyselejší, živnou půdu. Nacházíme ji od nížin až po horní hranici lesa. Drogou je především list, sbíraný nejlépe začátkem léta. Spíše výjimečně se sbírá květ a zcela ojediněle oddenek. Většinou připravujeme nálev, pro zevní účely dáváme přednost odvaru. Velmi účinnou formou je léčivé klyzma s použitím nálevu nebo odvaru z listů. Pro potravinářské účely se list fermentuje, takto připravený je chutnou a dříve dosti oblíbenou náhražkou černého čaje. Do obchodu přicházel pod označením koptský nebo koptický čaj. Jeho pití je hojně rozšířeno za Uralem, kde je nazývají Ivanův čaj. Čaj z listů vrbky se může velmi dobře uplatnit i v léčbě klimakterických obtíží, zřejmě proto, že obsahuje látky hormonální povahy. Tato bylina je v některých regionech dosti známá, protože první zkušenosti přivezli naši ruští legionáři z bojů o transsibiřskou magistrálu. Setkávali se totiž s její fermentovanou podobou, nabízenou pod místním názvem "kurillský čaj". Uvádí se, že tento čaj je chuťově nejlepší náhražkou pravého čaje.