Kustovnice čínská
Latinský název: Lycium chinense
Účinně pomáhá při:
Plody se považují za tonifikační a celkově organismus posilující prostředek. Jsou vhodné pro těžce pracující, nemocí oslabené a staré lidi, ale také pro sportovce. Snižují krevní tlak a hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Užívají se při plicní tuberkulóze a pneumonii, neurastenii a impotenci. Jsou však i velmi dobrým lékem na některé oční choroby, např. při zánětu spojivek, rozmazaném a slabém vidění ve tmě. Pravidelné užívání se jednoznačně projevuje zlepšením zraku.
Droga omezuje vznik bolestí v kříži a kolenou, bolesti hlavy, závratí, hučení v uších, zlepšuje pevnost šlach a nehtů. Má zároveň antioxidační účinky, neboť eliminuje riziko poškození buněk volnými radikály, zpomaluje stárnutí kůže a celého těla. Harmonizuje a posiluje játra, ochraňuje jaterní buňky vůči některým chemickým látkám, stimuluje tvorbu bílých i červených krvinek, upravuje vysoký krevní tlak, zlepšuje činnost střev, podporuje trávení a příznivě působí na menstruační cyklus. Významně ovlivňuje léčbu alergických onemocnění, např. lupenky, neboť zvyšuje imunitní odezvu organismu a redukuje počet antigenů. Stimuluje rovněž parasympatický nervový systém.
Botanický popis a pěstování:
Polopoléhavý keř dosahující až 3 m výšky mající větve bílé nebo šedé s kuželovitými trny, které se někdy prodlužují a nesou listy i květy. Plod je červenooranžová bobule 1-2 cm dlouhá, se sladkou avšak poněkud nepříjemnou chutí. Semena jsou oranžově žlutá, uložená v lepkavém míšku. Roste v severních a západních oblastech Číny a v Japonsku. Druh je velmi nenáročný, otužilý, neboť mu stačí půdy velmi chudé a suché, navíc netrpí chorobami ani škůdci. Plody obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu. Cennou látkou obsaženou v plodech je betain, ale i steroly. Přítomno je zde téměř dvacet druhů aminokyselin. Velké množství minerálních látek. Doporučená denní dávka je 6-15 suchých plodů, nejčastěji ve formě odvaru, nebo se z nich připravuje tinktura. Kúra kořene snižuje horečku provázející tuberkulózu, užívá se při kašli, při krvi v moči, diabetu, hypertenzi, vředech i abscesech. Listy se mimo jiné užívají při šerosleposti, silné menstruaci a poševním výtoku. Doporučená denní dávka je 5-20 g suché drogy ve formě odvaru. Potravinářské využití plodů kustovnice je velmi široké. Užívají se čerstvé i sušené, lze z nich připravit ovocné koktejly, ale také je kandovat a nakládat do medu. Mohou se připravovat spolu s rýží, vepřovým masem, rybami, drůbeží, ale i vegetariánské stravě. Listy a mladé výhonky se upravují jako špenát k masitým pokrmům. Plody a další části rostliny mají velký význam také v kosmetice.