Kontryhel žlutozelený
Latinský název: Alchemilla xanthochlora
Účinně pomáhá při:
Droga účinně tlumí gynekologické krvácení, zejména menstruační, a současně tlumí i bolesti spojené s menstruací. Tím samozřejmě ovlivňuje příznivě i psychiku a je vhodná i při klimakterických potížích. Pokud se současně aplikuje i zevně ve formě výplachů nebo sedacích koupelí, působí příznivě i na bílý výtok.
Zevně se běžně užívá na výplachy při gynekologických zánětech, ke koupelím na zanícené hemeroidy, proti svědivosti, zejména u sliznic v oblasti pánve. Jinak působí také močopudně, prohlubuje spánek, uklidňuje křečovité bolesti v trávicím ústrojí a působí i proti krvácení z nosu. U žen zpevňuje podbřišek, což může velmi příznivě ovlivňovat při náchylnosti k potratům a výhřezům dělohy. Významné je rovněž použití jako kloktadla a jako léčivého klyzmatu, zejména při zánětu tlustého střeva.
Botanický popis a pěstování:
Kontryhel žlutozelený je trvalka s dvoudomými květy, dorůstající výšky kolem 20 cm. Přízemní listy mají dlouhou stopku, kulatou čepel, rozeklanou do jedné třetiny v 7 až 9 pilovitých laloků. Lodyžní listy jsou většinou přisedlé nebo krátce stopkaté a mají kulaté a hluboce pilovité palisty, které tvoří kolem lodyhy jakýsi pohár. Celá rostlina je mírně ochlupená. Květy jsou velmi drobné a mají žlutozelenou barvu. Plodem jsou nažky. Kontryhel je poměrně hojná bylina, vyskytující se zejména v horských a podhorských oblastech. Roste v mnoha nepatrně se odlišujících varietách, což ovšem nemá na použití žádný vliv. Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíraná od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny dopoledne. Běžně podáváme nálev v obvyklých dávkách, jako kloktadlo a jako léčivé klyzma pro výplachy však dáváme přednost odvaru poněkud vyšší koncentrace. V tom případě se vaří maximálně 5 minut. Můžeme si vyrobit jako tzv. kontryhelovou žitnou. Do jednoho litru žitné 60 % se přidá 200 g kontryhelové natě a vše se uloží na 10 dní při teplotě 20 až 30 °C. Pak se tekutina přefiltruje a užívá 4 až 6 krát denně 15 až 20 kapek.