Černý jeřáb - aronie
Latinský název: Fructus aronii melanocarpii
Účinně pomáhá při:
Aronie má schopnost očistit organismus například od cholesterolu, detoxikuje játra a ledviny, posiluje jejich funkce. Zlepšuje metabolismus a průtok krve - výhodné při hypertenzi. Černý jeřáb je vhodný pro diabetiky a nemocné arterosklerózou.
Sušené plody jsou vhodné k přípravě nápojů a čaje do jogurtu apod. Aronie je vynikající prostředek zpomalující stárnutí organismu a pomáhá se vyrovnávat s civilizačním stresem. Biologicky je to nesmírně cenné ovoce. Snižuje krevní tlak, tlumí bolest, zlepšuje metabolismus, je vhodné i pro diabetiky, zlepšuje pevnost a pružnost cév, harmonizuje činnost štítné žlázy. Plody aronie se doporučují jako léčebný prostředek při ateroskleróze a zánětu žaludku. Je ověřeno, že aronie snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje rychlost proudění krve, což je důležité při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z aronie mají vliv na zpevňování kapilár. Zjistilo se, že působením plodů a šťávy jeřabiny černé se vyrovnávají procesy aktivity a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha.
Botanický popis a pěstování:
Arónie jsou svými plody podobné jeřábům, a u nás se pěstují tři druhy. Aronia melanocarpa (temnoplodec černý), Aronia arbutifolia (temnoplodec planikolistý) a Aronia prunifolia (temnoplodec třešňolistý). Z hlediska využití plodů je asi nejlepší Aronia melanocarpa. Aronie je středně hustý, kulovitý keř, dorůstající výšky 2 - 4 m. Jde o druh nenáročný na půdu ani na klima. Je samosprašný a začíná plodit velmi brzy (3. - 4. rok), Jeho plody jsou černé malvičky velké asi jako krách, rostoucí v okolíku. Kvete v květnu bílým květy a dozrává koncem srpna. Její plody vydrží na keři do zimy. Arónie se pěstuje většinou jako keř, bývá vysoká asi 2 m a široká 1,5 m, nebo roubovaná na jeřáb ptačí, na kterém vytváří menší koruny. Aronie začíná plodit brzy a hodně. Poměr velikosti stromku a hmotnosti úrody je někdy až zarážející. Škůdci ani chorobami netrpí, je samosprašná. Pro svou nenáročnost pěstování a ošetřování a pravidelnou úrodu představuje také ekonomický efekt i pro zahrádkáře s menším pozemkem. Dosahuje pěkných výnosů i ve špatné půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách. Plody uzrávají v první polovině září. Po uzrání je potřeba úrodu brzy sklidit, protože plody záhy opadávají, nebo je ozobávají ptáci. To co potřebujete pro vlastní spotřebu lze před ptactvem chránit sítěmi, zbytek jim nechte, tyto plody jsou pro ně cennou potravou. Má ráda dostatek slunce, proto vybíráme slunné stanoviště. Zbytečně ji nezastřihujeme, nejvíce totiž plodí na konci větví a sama udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Používá se i do volně rostoucích živých plotů a mezí. Plody vydrží dlouho na stromě zralé, aniž by se kazily, takže je můžeme sklízet postupně a konzumovat je vždy čerstvé. Někdy nás ale se sklizní posledních plodů mohou předběhnout ptáci, proto lze na toto období překrýt keř síťovinou. Z jednoho keře můžeme obrat až 10 kg plodů, které lze ve vhodných podmínkách uskladňovat až 2 měsíce, aniž by utrpěly na jakosti. Produkty z arónie nejsou tak často (jako např. produkty z jahod či jablek) zatíženy plísňovými toxiny. V dnešní době syntetických sirupů a nápojů je šťáva z arónie vítanou změnou pro přípravu nápojů. Prodávané džusy se zvýšeným podílem arónie nebo černého rybízu po zředění se stolní nebo pramenitou vodou vodou (1:1) představují nápoj, který lze doporučit dětem i dospělým, kteří se bez přislazovaných nápojů dosud nedokáží obejít.